Lyofilizované ovoce mrazem sušené
Lyofilizované ovoce si můžete vychutnávat delší dobu. I přes cize znějící proces si ovoce uchovává maximum vitamínu a minerálů. Lyo ovoce je skvělým doplňkem zdravé svačiny. Ovoce si po „vymrazení“ uchovává svěží barvu, především je křupavé a lehké.
Co je lyofilizace?
Lyofilizace je vysušení a odstranění vody z dané suroviny za pomocí nízkých teplot a tlaku. Nejčastěji se lyofilizuje ovoce, ale také zelenina, houby nebo klíčky. Experimentátoři zkouší lyofilizovat celé pokrmy.
Jak lyofilizace probíhá?
Lyofilizace odstraní z ovoce vodu pomocí nízkých teplot a tlaku. První fáze lyofilizačního procesu je pomalé zmrazení ovoce až na mínus 100 °C. Tato fáze brání poškození buněk, což by vedlo ke ztrátě výživných látek. Poté se teplota začne zvolna zvyšovat. Zároveň se snižuje tlak. Dochází k sublimaci, tj. voda se přeměňuje z ledu rovnou na páru. Takto se ovoce „suší“ od několika hodin po několik dnů. Během sublimace ztratí až 95 procent vody. Pokud je na ovoci stále voda, projde ještě jednou mrazovým sušením.
Výhody a přínosy lyofilizovaného ovoce
- Lyofilizované ovoce má dlouhou životnost
- Je bez přidaného cukru
- Lyo ovoce lze jíst celoročně, stačí ho skladovat v suchu a temnu
- Využití najde mrazem sušené ovoce i při pečení, neobsahuje vodu, tudíž se vyhnete nepříjemné vlhkosti
- Větší kousky se snadno rozdrtí na menší kousky nebo dokonce na prášek
- Ideální přísada do vašich snídaní – ovesných kaší, jogurtů, palačinek, smoothie nebo müsli
Anlenia tip: Pomocí vody, mléka nebo třeba jogurtu uděláte z lyofilizovaného ovoce opět téměř čerstvé. Tento „proces“ se odborně nazývá rehydratace. Zalití vodou nebo jinou tekutinou přivede mrazem vysušené ovoce zpět do původního stavu.
Nejoblíbenější lyofilizované ovoce je Anlenia Lyofilizované jahody plátky 35 gramů.